4 Ocak 2013 Cuma

İffet-i Kalp notları...


Meğer her kadın ana doğarmış…

Hamile mahremiyete sarınmış demek.Hamile,rabbi tarafından ismi hayy ile yüklenmiş demek.Hamile,İlahi sırrın sahibi demek.Hamilelik ne kadar gizli tutulursa Rabbin sırrı saklanmış olurdu.Çocukda o denli edepli olurdu.

Bir masum kalbin anahtarı dokuz ay anaya verilirdi.Anne ya maneviyatla o kapıyı açıp dokuz aylık bir seyri sülük yaptırırdı bebeğine ya da kilitli bırkarak dokuz ay günahlara alıştırırdı.

Erkek.celal gömleğine cemal kaftanını giyip,öfkesini sabırla yutup kadına şefkatle muamele ederse yücelirdi.Ovakit kadın,erkeğine saygı duyardı.Kadın edebi erkeğinden öğrenirdi.Erkek kadına ne kadar şefkatli davranırsa kadında o derece edepli olurdu.

O Yetimdi.
Yetim bağsız kimsesiz,
Dayanaksız,sahipsiz..
Yetim,
Rabbim başkasına bırakmadığı demekti…

Doğum törendi.Doğum iki alemin anada buluşmasıydı.Onun için ana acı yaşardı.Doğum rable buluşma anıydı.Bu anda duyduğun acı.vahyin ağırlığındaki sıkıntı gibiydi.O anı bedene dönük acıyı dinleyerek değil,Rabbinle toplanmış perdelerde buluşma olarak geçirmek gerekirdi.

  Meryemciğim dedi teyzem;
Annenin niyeti ne ise çocuk ona göre yaşar.Ona göre hayatı biçimlenir.Annen hane seni ibadet eden bir kul olsun dıye istedi.Sen annenin niyetisin.

Odada deği kalpte dinlenirdi insan.Her kadının odası onun kalbiydi.Kadının evindeki huzuruda kalbi kadardı….

Bebebğin iffeti anasınki kadardı.

  Teyzem sordu:
-          Meryem,bebeğin iffeti için ne yapmalı?
-          Bebeğin iffeti anne babasının ki kadardır.Helede hamilelik döneminde anneye düşen tek bir bakışın ble çocukta tesiri vardır.
-          Ne gibi?
-          Kötü ahlak gibi…


  -Biliyor musun Meryem,en güzel kadın kimdir?
Teyzemin kendisinin cevaplaması için sustum.
  -En güzel kadın namahrem gölgesi düşmemiş olanıdır.Not:Yaptığım alıntılar Nuriye çeleğen hanımın İffeti kalp kitabındandır..En yakın zamanda okumanızı tavsiye ederek çok ıbretle okuduğum yerleri sizlerle paylaşmak istedim..Umarım beğenmişsinizdir…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder